Skladujete čaje v domácnosti správně?

12

Pokud se člověk rozhodne prohloubit si své znalosti o světě čajů, většinou se zaměří na jejich rozlišování, přípravu a servírování. Málokoho však už napadne, že správný způsob skladování čaje je neméně důležitý. Pokud totiž čaj nebudete skladovat tak, jak by měl být skladován, můžete se připravit o jeho chuť a vůni, což by byla nesmírná škoda, když uvážíte, jakou dlouhou cestu k vám kolikrát čaj absolvoval. Díky našemu dnešnímu příspěvku už ale budete brzy vědět, jak čaj v domácnosti skladovat.

Podle čeho bychom měli skladovat čaje

V první řadě je třeba rozlišit jednotlivé druhy čajů a podle toho je uskladnit. Stejné druhy můžete uchovávat pohromadě, jelikož tak vydrží mnohem delší dobu. Čaje v sáčcích se pochopitelně skladují nejlépe, ale někteří lidé je nepovažují za opravdové čaje, ale pouze za jejich levnější náhražku, která už postrádá to pravé čajové aroma a chuť.

Pokud ale ve vaší domácnosti dáváte stále přednost čajům připravovaným ze sáčků, pak budete mít jednoduší otázku uskladňování, jelikož čaje můžete ponechat v papírových krabičkách, ve kterých jste si je pořídili. Většinou tak vydrží skutečně dlouho a není třeba je přerovnávat do jiných nádob. To udělejte pouze v případě, kdy chcete mít vlastní kolekci čajů, kterou si sestavíte z více zakoupených druhů čajů.

V takovém případě čaje vyrovnejte do krabičky, ve které je chcete uchovávat a důkladně ji uzavřete. Je totiž pravděpodobné, že některé čajové příchutě budou z kolekce mizet rychleji než jiné, a proto je třeba si ohlídat jejich trvanlivost a udělat vše proto, aby vám čajové sáčky vydržely co nejdéle a zachovaly si svou chuť. Pochopitelně je také můžete přemístit do dobře těsnící nádoby nebo si rovnou zakoupit vakuově balené čaje, které déle vydrží.

Jak skladovat sypané čaje

Se skladováním sypaných čajů je to poněkud komplikovanější. Vzájemně by totiž nemělo dojít k jejich promíchání, takže je třeba je skladovat zvlášť. Pokud nepijete čaje moc často, nekupujte si zbytečně velká balení, ale raději menší, u kterých nehrozí, že je budete v domácnosti skladovat několik měsíců, abyste je nakonec byli nuceni vyhodit, protože již nebudou dobré.

Čaje skladujte v dózách nebo plechovkách, které dobře těsní a nepropustí vlhko. Skladovat byste tyto nádoby měli mimo přímé působení světla. Teplota v místnosti, kde čaje chcete skladovat, by se měla držet pod 20 °C. Pokud by vás zajímalo, proč nelze čaje skladovat pohromadě, pak věřte, že by mohlo dojít ke zkombinování více druhů aroma. Vy byste tak přišli o pravou původní příchuť a vůni čaje.

Milovníci sypaných čajů většinou vlastní sbírku menších plechových dóz, ve kterých jednotlivé druhy čajů skladují. Zkuste se inspirovat od nich a skladovat čaje tak, aby vypadaly i jako skvělá dekorace.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 30 Kč
Zobrazit formulář pro nákup