Proč většina lidí pije drahý sáčkový čaj?

Je to paradox, nad kterým jsem přemýšlel vcelku nedávno, proč většina lidí pije sáčkový čaj, který je vlastně drahý.

Dospěl jsem ke 2 bodům – lenost připravit si sypaný čaj, přecijen vyhodit sáček do koše je asi jednodušší o pár sekund. A cena balení. Ano, podle mě většina lidí vidí krabičku čaje za 40 Kč a vnímá to jako levný čaj. Nepřepočítávají a nezamyslí se nad tím, že balený čaj do sáčků musí být přeci dražší.

Když jsem se několika lidí ptal, tak podobné odpovědi jsem dostával. Případně mi ještě argumentovali tím, že v obchodě sypaný neseženou, případně je drahý a specializované obchody prodávají parfémované čaje, které jsou také drahý.

Pro představu, jaký je zhruba rozdíl v cenách

V komerčních sáčkových čajích, které se podávají nejvíce jsou často velmi nekvalitní drtě. Vlastně nevíte co pořádně pijete. Do toho barviva, aromata a další látky. Zatímco sypaný si můžete koupit v čisté kvalitě. Teď neřešme že i ten sypaný čaj může být chemicky ošetřený, obsahovat plísně a nejrůznější špatnosti. To může i ten v sáčku.

Sáčkový čaj stojí řekněme kolem 40 Kč za 20 sáčků, najdete samozřejmě levnější, najdete dražší. Mnohdy dražší znamená jen více chemie a hezčí krabička, ale to teď stranou. Sáček obsahuje nejčastěji 1,8g čaje, což znamená že 100g takového čaje stojí přibližně 111 Kč, tedy 1kg čaje stojí kolem 1110 Kč. I za předpokladu, že budu kalkulovat se sáčkem o objemu 2.5g bude cena 1kg čaje 800 Kč.

Sypaný čaj pořídíme běžně kolem 400-600 Kč. Ano, sáčkový čaj se dá pořídit i za 20 Kč krabička (a možná i méně). Na duhou stranu sypaný čaj se dá pořídit za 200 Kč za kilo.

Závěr

Ano, lidé mohou mluvit o tom že je to pracné. Případně o tom že v supermarketu kde nakupují nabídka čaje není a určitě by se vymyslelo stovky dalších možných výmluv. Realita je však taková, že zatímco u elektřiny, mobilu a dalších služeb jsme schopni řešit 3% ceny, pro benzín jsme schopni kvůli 20 korunám na nádrži ject k jiné benzinové stanici, tak u čaje (a podobně tomu je i u dalších věcí) nejsme ochotni řešit větší kvalitu za řekněme poloviční cenu. Spousta lidí je ochotna objednat zboží na internetu řekněme kvůli 100 korunám úspory. Proto bych doporučil se zaměřit i na čaje a nejen ty 🙂

Článek jsem napsal jen jako zamyšlení. Na závěř přidávám 2 čaje od 1 firmy: Ahmad TEA Ceylon Pure černý – 40 sáčků o 100 gramech čaje za 99 Kč a Ahmad TEA Ceylon Pure černý 500 gramů za 117 Kč. Ano, téměř 5x tolik čaje (možná ještě v lepší kvalitě) za téměř stejnou cenu od stejného výrobce 🙂

500 gramů čaje za 117 Kč
čaj ceylon
100 gramů téhož čaje v sáčcích za 99 Kč


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 30 Kč
Zobrazit formulář pro nákup