Matcha tea – zelený čaj s blahodárnými účinky?

 

Matcha Tea je původem z Japonska, vyroben je z mladých lístků rostliny Camellia sinensis. Tato rostlina je bohatá na velké množství přirozeně se vyskytujících živin. Tento čaj byl používán na Dálném východě již před více než 800 lety a řadí se mezi super potravinu. Matcha Tea je čistě přírodní produkt bez přidatných látek a lze jej využít i jinak než jen na přípravu nápoje.

Příprava čaje Matcha tea:

Pokud by jste chtěli býti styloví, můžete si pořídit čajovou metličku chasen, se kterou se setkáte především v Japonsku, tuto bambusovou metličku ale seženete snadno i v českých e-shopech.

Čaje matcha tea dejte přibližně půů čajové lžičky do hrnečku a míchejte s vodou tak, aby v nápoji nebyly hrudky. Můžete si připravit nápoj jak studený, tak teplý. Metlička chasen zajistí velmi snadné rozmíchání prášku. Množství čaje je závislé na velikosti hrnečku/konvičky, do konvičky dávám 2-3 lžičky. První nápoj zkuste s nižším množstvím, prášek Matcha nabobtná, nápoj zahustí, proto není dobré hned u první přípravy začínat s větším množstvím prášku.

Pokud si připravíte teplý nápoj, doporučuji teplotu vody kolem 75-80°C.

Matcha tea lze použít i na přípravu nejrůznějších pokrmů, prášek lze použít při pečení, někdo má rád čaj s mlíkem, mně docela chutná smíchat si Matcha Tea s našlehaným mlékem. Najdete velké množství receptů, díky tomu, že se jedná o zdravou super potravinu, můžete jej např. používat na zahušťění některých pokrmů jako zdravější variantu.

Nebudu zde popisovat léčebné účinky Matcha tea, to můžete najít na hodně webech a téměř u každého prodejce, já k tomu mám ten názor, že to lze napsat ke každému výrobku, tyto informace dnes píší resp. spíše kopirují i lidé bez základních zdravotních znalostí a nechci, aby po přečtení článku měl někdo pocit, že tento nápoj jej uzdraví, proto pouze uvedu co zdravého Matcha tea obsahuje.

Matcha tea je velmi bohatý na antioxidanty, dále obsahuje minerální látky (draslík, zinek, železo, vápník) a vitamíny (především se mluví o vitaminech E, C a beta karotenu a vláknině). Dále matcha tea obsahuje  l-theanin a theofyllin, látky ze skupiny katechinů a aminokyselin.

S Matcha tea se díky prospěšným látkám používá ve spoustě výrobcích, které najdete na trhu (čokolády, pudinky, ovesné kaše apod.).