Kalabasa a bombilla – vychutnejte si čaj stylově

Kalabasa pro Mate

Kalabasa pro Mate

Kalabasy a bombilly se využívají nejčastěji k rituálnímu popíjení Yerba Maté, ale samozřejmě tyto nádoby můžete použít i na jiný čaj. Je to krásný a stylový doplněk.

Kalabasa je nejčastěji vydlabaná z tykve, bombilla je zjednodušeně brčko na konci s mřížkou, aby jste nepili listy a bombilla se neucpávala. Bombilly jsou kovové ale také z bambusu.

Jak vybrat kalabasu?

V začátku je třeba si uvědomit, že tykev není kov a že může prosakovat a to především po delší době. Zároveň se zde mohou tvořit plísně. Vyrábí se však kalabasy, které mají kovové části na těch nejvíce ryzikových místech.

Údržba kalabasy a rizika

Doporučuji kalabasu po nějaké době ošetřit včelím voskem, který slouží jako impregnace. To provedete tak, že v momentě kdy je v kalabase teplý čaj jí potřete, začněte velmi zlehka, poté kalabasu je třeba nechat důkladně vyschnout a doporučím vosk který se nevstřebal otřít. Zároveň samozřejmě provádět kvalitní vyčitění a nechat jí důkladně proschnout.

Základ je hygiena a ono vyschnutí, pokud se nedostanete k důkladnému vyčištění kalabasy, doporučím jí dát do lednice, čímž si to můžete o nějaký krátký čas posunout.

Rada na závěr

Dýňové kalabasy jsou opravdu stylové, ale mají svou životnost a vyžadují dobrou péči, pokud se tomu chcete vyhnout, můžete volit např. keramické kalabasy, těch je dnes veliký výběr a životnost je asi jako u klasického hrnku 🙂


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 30 Kč
Zobrazit formulář pro nákup