Co je to pečený čaj

Pečený čaj

Pečený čaj se vyrábí z ovoce, cukru a koření. Fantazii se meze nekladou, jelikož to není tradiční čaj, za což můžeme nazvat čaj z listů čajovníku. Přesto pečený čaj je stále více oblíbený.

Můžete se podívat na to jak připravit pečený čaj. Receptů je plný internet, těm se nyní nebudu věnovat, koneckonců každý preferuje jiné ovoce a koření. Přesto zmíním některé tipy a rady, jak docílit zajímavého výsledku.

Jak na pečený čaj – tipy pro lepší výsledek

Osobně se snažím redukovat klasický rafinovaný cukr. Samozřejmě můžete použít třeba třtinový cukr, ale nejlepší je cukry redukovat. Největší problém vnímám v tom, že spousta receptů obsahuje opravdu kyselé ovoce. Často se pracuje s ovocem, které koupíte jen zmražené, bez chuti a kyselé.

Nějak mi jde proti logice použít kyselé ovoce, ještě k tomu zmražené nebo z dovozu a drahé a poté do čaje tlačit hromady cukru.

Osobně preferuji varianty, kde s ovocem jako je banán, jablko, hruška, švestky. Ideální tedy vyrobit si čaje třeba na podzim, kdy toto ovoce je cenově dostupné. Cukru používám opravdu minimum. Můžete jej nahradit medem.

Pečený čaj – jak to mám rád

Používám skořici, badyán a hřebíček. Jen půlku citronu na 2 kg ovoce. Přidávám 1dl rumu.Vše peču v pekáči přibližně 50 minut v předehřáté troubě. Směs dám do skleniček, uzavřu a na 5-10 minut otočím.

Zkoušel jsem i variantu, že jsem si udělal hodně, ale opravdu hodně silný čaj, který jsem do směsi následně přidal. Takže jsem následně měl klasický čaj ochucený ovocem. Můžete různě experimentovat.

Děti pečený čaj milují, jelikož se těší, až si budou moci vyjíst sladké ovoce po vypití.

Také docílíte zajímavého výsledku pokud ovoce necháte naložené třeba den v alkoholu. Taková směs je zajímavá třeba pro chladné zimní večery.

Jak dlouho vydrží pečený čaj

Pečený čaj při správném postupu může vydržet i déle než půl roku. Základem je naplnit zavařovací sklenice horkou směsí. Uzavřít a otočit na několik minut. Dojde k zatažení sklenice. Přidáním alkoholu docílíte delší trvanlivosti. Také dejte pozor, aby sklenice byly maximálně čisté, ideálně vyvařené.

Kde koupit pečený čaj

Pečený čaj pořídíte v mnoha e-shopech, stejně tak bývá často prodáván na trzích a ve specializovaných obchodech. Osobně jej nekupuji, ale vyrábím. Když jsem počítal náklady, pohybují se od 5 do 20 korun za sklenici dle použitého ovoce. Člověk si vše dochutí dle svých preferencí.

Článkem jsem nenásilně chtěl upozornit na to, že originální postup na pečený čaj neexistuje. Stejně tak jako vlastně samotný pečený čaj neexistuje. Nejde o čaj. Je to ale zajímavá věc, která mnoha lidem chutná. Můžete experimentovat a nebojte se toho.

Pečený čaj videa


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 30 Kč
Zobrazit formulář pro nákup