Co je dobré vědět o čaji

7

Možná vás ani nenapadlo někdy přemýšlet o nápoji, který každý den popíjíte například k snídani. Stal se pro nás už jakýmsi všedním nápojem a nepovažovali jsme za nutné se o něj víc zajímat, protože jeho způsob přípravy všichni dobře známe. Jsou ale věci, které sice není o čaji nutné znát, mohou pro nás ale být užitečné a přinejmenším zajímavé. A proto si dnes o čaji povíme trochu víc.

Čím nám čaje pomáhají

Kromě toho, že nás horký čaj skvěle zahřeje v chladném období, má ještě řadu dalších příznivých účinků pro náš organismus. Záleží ale vždy na tom, jaký druh čaje si připravujeme, protože jejich složení se pochopitelně liší. Platí pravidlo, že nejlepší jsou pochopitelně čaje sypané, které si uchovávají svou přirozenost, chuť i aroma. Ne každému ale chutnají, protože právě díky zachování svých přírodních hodnot mají také pro ně tolik typickou chuť.

To by vás však nemělo odradit a měli byste vyzkoušet více druhů čajů a rozmanitých příchutí, než si najdete ten pravý, který by vám chutnal. Rozdělení čajů může být různé, ale právě v tomto případě je dobré dělení čajů podle jejich účinků na lidské tělo. Většina z nich má pro nás uklidňující účinky, napomáhají nám relaxovat a odpočinout si. Pokud jste ve stresu nebo nervózní z nějaké blížící se události, pak si určitě čaj uvařte.

Existují ale i jiné druhy čajů, které pomáhají například při boji s nemocí. Známé jsou čaje urologické, na nachlazení, na průdušky, na zklidnění podrážděného žaludku a podobně. Většinu z nich pochopitelně zakoupíte v lékárnách, ale nyní bývají i v nabídce běžných obchodů s potravinami.

Jak čaj správně připravit

Asi každý ví, jak připravit klasický čaj v sáčku. Stačí jej zalít horkou vodou a nechat chvilku vylouhovat. Sypané čaje mají princip velmi podobný, jen k němu budete potřebovat sítko, abyste čajové lístky snadno dostali ze šálku. Doba louhování jednotlivých druhů čajů je zcela individuální.

Rozhodující je také to, jak moc intenzivní chcete mít aroma. Doma si většinou čaj připravujeme do hrnku, avšak správná příprava čaje zahrnuje čajovou konvici a menší šálky, do kterých se čaj postupně dolévá, aby se udržel co nejdéle horký. Toto je způsob podávání čaje, jak jej můžete znát například i z tuzemských čajoven, protože tak by se čaj skutečně měl správně podávat. Důležité také je, abyste si svůj šálek čaje vychutnali v klidu.

Pít byste ho proto měli, když máte čas na to, abyste si jej opravdu mohli užít až do dna. Pokud vás má čaj uklidnit, potřebujete k tomu také patřičnou atmosféru. Navštivte například nějakou z blízkých čajoven a podívejte se, jaký klid zde panuje. Většinou se sedí na měkkém koberci na podlaze s polštářky, aby si každý mohl najít pozici, která je mu nejpohodlnější.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 30 Kč
Zobrazit formulář pro nákup