Čaj o páté a jeho tradice

14

Čaj o páté je již tradiční označení odpolední siesty, kterou si dopřávají lidé, aby si chvilku odpočinuli a uvolnili se při popíjení lahodného čaje. Většinou bývá takový čajový dýchánek spojen s dobrou společností, zábavou a lehkým občerstvením. Odkud tato tradice pochází a jak vlastně čaj o páté probíhá?

Původ čaje o páté

Původ tohoto čajového posezení musíme hledat v Anglii. A to až v roce 1840, kdy se vévodkyně Anna z Bedfordu rozhodla mezi zpravidla lehký oběd a pozdní večeři zařadit i odpolední posezení s čajem a občerstvením. Vévodkyně takové chvíle trávila se svými přáteli, takže se jednalo o velmi zajímavou společenskou akci, která si své příznivce nachází dodnes.

Je až s podivem, kolik lidí se i v dnešní době dokáže na okamžik posadit a vychutnat si čaj společně se svými blízkými. Čaj o páté je pochopitelně nejvíce populární opět v Anglii, kde tuto tradici dodržují mnohé rodiny po celé generace, ale pochopitelně si tyto čajové dýchánky dopřávají i lidé po celém světě.

V každé oblasti má však tato tradice trochu jiný postup a zvyklosti. Všechny však spojuje dobrý čaj, drobné pochutiny a skvělá společnost. K pravému anglickému čaji o páté patří elegantní porcelánový čajový servis a v Anglii nejpopulárnější druh čaje – Earl Grey.

Co k čaji o páté neodmyslitelně patří

Jestliže si chcete tuto příjemnou akci vyzkoušet, měli byste se na ni důkladně připravit, aby byla skutečně co nejvíce podobná čajům o páté, jak jej znají v Anglii. Kromě výběrového čaje, který si předem připravíte do čajové konvice, by neměl chybět ani kostkový cukr a mléko, které si mnozí do čaje přidávají pro zjemnění chuti.

Podstatné je také občerstvení. U nás jsou klasickým jídlem k čaji různé sušenky, oplatky a zákusky. Britové jsou v tomto více nápadití a především si čaj o páté spojují s větším množstvím jídla, než je několik sušenek. Takže není snad ani překvapením, že se u nich můžete setkat například s obloženými talíři, toasty a sendviči.

Ty jsou totiž v Anglii velmi oblíbeným jídlem a čaj o páté je skvělou příležitostí, jak si je vychutnat. Posledním bodem na seznamu příprav k čajovému dýchánku je dostatek přátel, kteří se vám postarají o společnost. Tak vypadá tradiční čaj o páté. Nikde však není psáno, že si jej nemůžete vychutnat jen ve dvou nebo v úplném soukromí.

Zařiďte se zkrátka podle toho, co je vám nejvíce příjemné. Čaj o páté má totiž být skutečným požitkem. I to je důvod, proč se tato tradice drží i mezi mladými lidmi, kteří po práci velmi rádi usednou k šálku dobrého čaje a odpočinou si od dnešního uspěchaného světa.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 30 Kč
Zobrazit formulář pro nákup