Bylinkové čaje a jak nám pomáhají

4

O tom, že jsou čaje prospěšné pro naše zdraví, ví snad každý. Ovšem není čaj jako čaj. Zatímco některý se může pyšnit jedinečnou vůní, lze jej vnímat jen jako lahodný nápoj, který na naše zdraví moc vlivu nemá. Oproti tomu například čaje bylinkové nám mohou velmi pomoci při boji s nemocemi, nachlazením, ale třeba i špatnou náladou. Většinu z nich si navíc můžete vypěstovat sami na zahradě, takže budete mít zaručeno, že pijete opravdu kvalitní bylinný čaj.

Co by na vaší zahrádce nemělo chybět

Výhodou bylinek, které se nejčastěji používají pro přípravu čajů, je především to, že nejsou nikterak náročné na pěstování. Většině z nich stačí slunné místo a dostatečné zalévání a brzy se můžete těšit na první sklizeň. A co byste si měli do svých pěstitelských začátků pořídit, aby vaše pěstování vyšlo na první pokus? Rozhodně byste neměli zapomenout na meduňku.

Ta je známá tím, že čaj z ní pomáhá zklidnit nervy. Je tedy vhodný například před spaním, pokud máte potíže s usínáním. Lístky meduňky se ale využívají i do ledových nápojů na dochucení i jako atraktivní dekorace. Ozdobit jimi můžete i ovocný koláč nebo žemlovku. Další zajímavou bylinkou, ze které můžete připravit čaj, je máta peprná.

Jak sám název napovídá, bude vám připomínat mentol. Někteří dokonce skutečně žvýkají v ústech lístky máty pro její jedinečnou a výraznou chuť. Mátový čaj vám pomůže při boji s nachlazením, ale opět můžete mátové lístky využít v kuchyni. Skvěle navíc chutná mátový čaj s ledem a plátky citronu, což pro vás v létě bude to nejlepší možné osvěžení.

Bylinky našich babiček

Určitě vám vaše babička jako malým dětem vařila pravý mateřídouškový čaj. A myslela to s vámi dobře, protože mateřídouška nám pomáhá lépe bojovat s kašlem a chřipkou. Zmírňuje také bolesti hlavy a především zklidňuje mysl, takže večer před spaním to pro vás bude ideální pomocník.

Mateřídoušku je také možné pěstovat na zahrádce, ale většinou není problém ji sehnat na úbočí skal, podél polních cest a podobně. Co by však ještě mohlo na vaší zahradě najít místo, je šalvěj. Na rozdíl od meduňky, ze které je dobré dělat čaj dříve, než začne kvést, lze z šalvěje připravovat čaj po mnohem delší dobu. V našem výčtu těch nejznámějších bylinek rozhodně nesmí také chybět heřmánek.

Jeho příznivé účinky pro náš organismus jsou známy již léta a kromě čaje se tak můžete setkat například s heřmánkovou mastí, která pomáhá lépe hojit rány a drobné odřeniny. Heřmánek opět pomáhá zklidnit naši mysl a navodit příjemný pocit. Dobré je jej pít například po návratu z práce, když odpočíváte nad dobrou knihou nebo seriálem. Setkat se pochopitelně můžete také s čaji, které obsahují rovnou kombinaci výše uvedených bylin.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 30 Kč
Zobrazit formulář pro nákup